• ! PETICE ZA ZÁCHRANU NAŠEHO FOTBALOVÉHO NÁRODNÍHO TÝMU - PETICE ZA ODVOLÁNÍ TRENÉRA BÍLKA !

  Vážená fotbalová veřejnosti.
  Je to bohužel tak, jak jsme psali již po změně trenéra : naše fotbalová repre pod vedením M.Bílka ÚSPĚCH ZJEVNĚ MÍT NEBUDE…
  Máme sice kvalitní hráče, kteří hrají kvalitní soutěže, ale jak vidno, tak toto samo ještě k úspěchu nepostačuje - ono totiž stačí, když se k těm hráčům “někdo nehodí” a problém je na světě..
  Každý hráč potřebuje TRENÉRA, který mu bude SYMPATICKÝ, který má PŘIROZENOU AUTORITU - tedy určité KOUZLO OSOBNOSTI a CHARISMA - a to pan Bílek se svou vizáží postaršího klučíka bohužel není a nikdy nebude.. Hráči, kteří hrají v kvalitních klubech a o fotbalu již něco vědí, potřebují především cítit, že za nimi stojí Trenér s velkým “T” - a to již na první pohled pan Bílek bohužel nesplňuje.. (stalo se již i, že při sledování zápasu ve sportbaru někdo ze zahraničních diváků se při záběru kamery na Bílka s lakonickým úsměvem ptal.: “To je jejich maskot?..”, jiní Čechoangličané zase vyslovovali jeho jméno (the Bilek), což zní v češtině jako zdrobnělina nadávky..:-) ) . Ano, bohužel sport je i o tom, že hráči si podvědomě uvědomují, za koho (pro koho) vlastně hrají - a to možná PŘEVÁŽNĚ o tom.. - neboť trénovat náš nároďák při kvalitě hráčů není vůbec složité, takže ona pak rozhoduje především psychologie, emotivní zázemí, tedy nastalá pohodová soudržnost a celistvost takovéhoto týmu - a tu pan Bílek při své submisivitě, monotónosti a hlavně (bohužel) vizáži zajistit nikdy nemůže.. A je to podobné jako v manželství : Pokud má určitá hezká žena škaredého (nepřitažlivého) manžela, tak bude sice (možná) dobrou manželkou (neboť ví, proč si ho brala..), ale nedá tomu vztahu nic navíc, tak jako by “se snažila” pod manželem-charismatickým sympaťákem.. A ženy, ruku na srdce, chtěla by některá z Vás mít za manžela p.Bílka? Resp.pánové, vzali byste si do svého zaběhlého pohodového pracovního kolektivu kolegu s vizáží p.Bílka?.. A pokud bychom šli ještě více do extrému - myslíte, že by se hráčům hrálo dobře třeba pod panem (hercem) Krytinářem, a to i kdyby měl trenérskou jedničku? Třeba by i hráli dobře, ale s divným vnitřním pocitem “pod kým a za koho”, takže určitě pod své možnosti.. No, leckdo se možná nad tímto srovnáním trochu pousměje, ale je to podvědoměpsychologický aspekt, s kterým bohužel nikdo nic nenadělá(me)..
  Ono to trenérství - zvláštěpak u špičkových hráčů - není ani tak o tom ty hráče ještě něco učit (neboť leckterý hráč by mohl poučit ze svých tréningových zkušeností ve svém špičkovém týmu i stávajícího trenéra..), ale je to spíše o v.uv.psychologii a týmové pohodě - samozřejmě při nesnížené zásadové “herní” přísnosti trenéra. Trenér musí umět mužstvo pobavit, ale musí mít stále navrch - tedy musí z něho jít i určitý strach (= cukr i bič..), musí být hezky poslouchatelný i podívatelný - tedy komplexní OSOBNOST, HEREC-REŽISÉR, který mužstvo z(o)celí k naprosté pohodě, sebevědomosti a sebeobětování.. Myslíte tedy (někdo), že p.Bílek toto splňuje resp. splňovat někdy může??…
  Náš nároďák většinou charismatické trenéry měl: ať to byl Vengloš, Ježek, Uhrín, Bruckner.. - a i proto měl úspěchy.. Nechceme se nijak p.Bílkovi posmívat, za svou vizáž nemůže, ale ať tedy dělá při svých údajných trenérských kvalitách (i když se nikde příliš neohřál..) třeba externího poradce.. - máme za to, že jeho místo by mohlo být třeba u reprezentační mládeže, avšak nikoliv u dospělých, kteří se ho “bát” nemohou i kdyby chtěli.. (Máme určité zprostředkované informace od některých hráčů, že je pan Bílek k potřebným výkonům na hranici sebeobětování nijak “podvědomě nemotivuje” - tedy že je na něm vidět určitý osobní komplex, vyhýbavost, nejistota a bezradnost (pramenící možná z osobního života..), což hráč u svého “přímého nadřízeného” potřebuje vidět ze všeho nejméně..)
  Je to tedy bohužel tak : I když budu ve svém oboru dobrý (což ale pan Bílek ani nikde ještě příliš neprokázal.., a to ani nyní v předlitevském přípravném takřka celém týdnu..(!)), ale bohužel NEBUDU VYPADAT, tak se smířím s tím, že na ty nejvyšší příčky se bohužel nedostanu a při své soudnosti se o to ani nebudu pokoušet.. Je smutné, že tento zákonitý psychologický fakt (”charisma efekt”) nebyl akceptován a naše fotbalová reprezentace po uskutečněné personální změně tak potřebné charisma poněkud (hodně) ztratila, a to i pokud jde o V.Šmicra, neboť pokud se podíváme na jiné zahraniční reprezentační manažery, tak objektivně vzato je “Láďa” mezi nimi jen jako chudý příbuzný.. Ono něco jiného je dělat vtípky v kabině, které jsou však bez té potřebné seriózní přirozené autority spíše kontraproduktivní, neboť hráči jsou pak příliš lehkomyslnými a fotbalově odsoustředěnými.., a něco jiného je mít POZITIVNÍ RESPEKT, a to i při strategických (zákulisních) jednáních mimo ČR.. A pokud ryze anticharismatický + i trenérsky nepřesvědčivý M.Bílek žádnou soudnost nemá a prohlašuje, že i po tomto totálním herním (více než výsledkovém) fiasku o odstoupení vůbec neuvažuje, pak je zde příměrné snad již jen přirovnání k úsloví o držícím se výkalu na košili.. - tu patřičnou soudnost ke konání by tedy měl mít dozajista náš vrcholný fotbalový manažment..
  Závěr: Změna by měla nastat okamžitě, neboť hráči potřebují novou motivaci již před nastávajícím dvojzápasem - tedy aby měli vůbec nějaký důvod se na další sraz aspoň trochu těšit.. Pokud se tak nestane, tak aspoň v jednom bude mít p.Bílek resp.naše stávající reprezentační vedení primát - tedy že určitá kvalifikace pro nás skončí již na úplném začátku - což si však naše bohatá fotbalová tradice, značné výkonnostní zázemí + veškeré novinářstvo a diváctvo vůbec nezaslouží..
  Proto podpořte tuto petici svým kontaktem a dejte na vědomí dalším, kterým není výkon a úspěch našeho národního mužstva lhostejný!

  Jan Vaněk a kol.,
  E-mail : reaktor1@centrum.cz

  P.S.: Pokud by tuto naši petiční aktivitu chtěl někdo profesionálně (obsahově i webově) rozvinout, tak budeme rádi nápomocni..

 • Vítej na eBlogu. Toto je tvůj první příspěvek. Můžeš jej upravit nebo vymazat a začít s psaním vlastních příspěvků do blogu!